The Voice Senior

Witold Paszt

Wylansował wiele przebojów, m.in. „Bananowy song”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „Rycz mała rycz”. W 2019 roku założony przez niego zespół VOX obchodził jubileusz 40-lecia pracy artystycznej i nawet po tym czasie jego piosenki nie straciły nic ze swojej popularności.

Urodził się w Zamościu, mieście, z którym jest związany i w którym mieszka do dziś. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia w Zamościu (w klasie skrzypiec). Maturę zdał w Technikum Rolniczym (jest zootechnikem). Studiował na Wydziale Wychowania Muzycznego UMCS w Lublinie, ale studiów nie ukończył ze względu na konflikt z wykładowcą.

Karierę rozpoczął w 1977 roku w założonej przez siebie grupie Victoria Singers. Rok później postanowił założyć zespół Vox i zaangażował do składu kolegów: Andrzeja Kozioła, Ryszarda Rynkowskiego i swojego kuzyna Jerzego Słotę. Zanim pojawili się na estradzie przez kilka miesięcy pracowali z choreografem, kostiumologiem i reżyserem przygotowując debiutancki repertuar. Po raz pierwszy wystąpili przed publicznością w 1979 r. na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu. Rok później na Festiwalu Interwizji w Sopocie zespół otrzymał I Nagrodę Dnia Płytowego i Nagrodę Publiczności za wykonanie piosenki „Bananowy Song”.

W 1981 roku ich płyta „Monte Carlo Is Great” sprzedała się w rekordowym nakładzie 400 tysięcy egzemplarzy, a powstała wyłącznie w wersji anglojęzycznej. Wówczas była to dopiero złota płyta. Oprócz niej muzycy wydali jeszcze 8 albumów, za każdym razem cieszących się ogromną popularnością. W latach PRL zespół zyskał międzynarodową sławę – artyści koncertowali m.in. w RFN, NRD, USA, Holandii, ZSRR, na Kubie oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady, Australii.

W 1987 roku decyzją zespołu Dariusz Tokarzewski zastąpił w składzie Ryszarda Rynkowskiego. Od 1996 roku grupa występuje jako tercet bez Andrzeja Kozioła.
W 2001 roku wydał swój solowy album pt. „Jak słońce” we współpracy z Sewerynem Krajewskim, Markiem Hojdą, Robertem Chojnackim i Jerzym „Dudusiem” Matuśkiewiczem.
Wokalista ma za sobą także występy na srebrnym ekranie. W 2016 roku w filmie Jana Kidawy Błońskiego „Gwiazdy” zagrał słynnego trenera Górnika Zabrze – Gezę Kaloscaya. Dwa lata później wystąpił jako on sam w komedii „Planeta Singli 2”.

Żona Marta była jego największą miłością i najlepszym przyjacielem. Spędzili ze sobą 50 lat (jako małżeństwo 43). Jego dumą są córki. Natalia jest wykształconym muzykiem, managerką zespołu Vox. Aleksandra (mama 13-letniego Maćka) prowadzi hotel w renesansowych kamieniczkach na zamojskiej Starówce. Wokalista ma wiele pasji. Świetnie gotuje, wędzi ekologiczne wędliny i ryby. Usytuowanie Zamościa w ekologicznie czystej krainie Roztocza, zapewnia mu stały dostęp do tradycyjnych hodowli i lokalnych wyrobów okolicznych rolników. Ma ogród, w którym uprawia pomidory, cuknie, truskawki, jabłka. Lubi jeździć na motorze.